CELEBRARE LA GIURGIU A „ZILEI EUROPEI, A PROCLAMĂRII INDEPENDENŢEI ŞI A VICTORIEI ”

Autorităţile locale şi judeţene, reprezentanţii partidelor politice şi cei ai societăţii civile au participat astăzi, 9 mai 2013, la o acţiune de celebrare a Zilei Europei, a Proclamării Independenţei şi a Victoriei Forţelor Aliate în cel de-al Doilea Război Mondial.

Evenimentul s-a desfăşurat începând cu ora 10,00, la „Monumentul Eroilor căzuţi în Războiul pentru Independenţă”, din Parcul Alei, acolo unde a avut loc un ceremonial militar deschis cu intonarea imnului de stat al României. A urmat depunerea coroanelor de flori, urmată de momentul defilării Gărzii de Onoare.

La această acţiune de celebrare au participat membrii Executivului Primăriei Municipiului Giurgiu, respectiv primarul Nicolae Barbu, însoţit de viceprimarii Alexandru Vladu şi Liviu Popazu şi de către administratorul public al municipiului, Emil Vucă.

Ultima modificare: 09.05.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul „ZIUA EUROPEI, A PROCLAMĂRII INDEPENDENŢEI ŞI A VICTORIEI ”